Firmaların Dışarı Açılan Yüzü - Led Ekranlar

28.05.2018

Firmaların Dışarı Açılan Yüzü - Led Ekranlar

Teknolojideki hızlı ilerleme ve görsel iletişim araçlarının hayatımızda önemli yer kaplaması firmaların hedef kitle iletişim politikalarında da hızlı değişimlere yol açtı. Görüntüleme teknolojilerinde yaşanan baş döndürücü ilerleme ile daha büyük ekranlarda sunulan yüksek çözünürlük ve teknolojiye ulaşmanın kolaylaşması, firmaların reklam politikalarında revizyona gidilmesi ihtiyacını doğurdu. Bunun sonucunda firmaların hedef kitleye etkili bir şekilde nüfuz etmesini sağlayan LED ekran teknolojileri günlük hayatın içinde geniş yer kaplamaya başladı.  

Işık Yayan Diyot

1907 yılında keşfedilen elektro-ışıma tekniği ile çalışan ve light emitting diode (ışık yayan diyot) kelimelerinin kısaltmasından oluşan LED, aslen tek yönde akım geçiren yarı iletken bir elektronik devre elemanıdır. Elektronikte farklı kullanım alanları olan LED, üzerinden elektrik akımı geçtiğinde foton açığa çıkararak ışık üretme prensibi ile lamba olarak kullanılmaya başlanmıştır. LED çipi içerisinde bulunan alüminyum, galyum, fosfat, indiyum, galyum gibi kimyasal yarı iletken katkı maddeleri ile LED çipinin istenilen dalga boyunda ışıma yapması sağlanarak farklı renklerin oluşturulmasına imkan tanınmaktadır. Bu sayede LED, görüntüleme teknolojilerinde kullanılmaya elverişli hale gelerek LED ekranı oluşturmaya olanak tanır.

Led ekran teknolojisinin temelinde LED ışık kaynaklarının bir kart üzerinde bir araya getirilerek her bir LED'in birbirinden bağımsız olarak yönetilmesi ile görüntü oluşturulması prensibi yatar. Burada kullanılan LED ampüllerin birbirlerine olan mesafeleri ekran çözünürlüğünü, ampüllerin teknolojisi ise parlaklığı belirler. Bu sayede istenilen boyut ve çözünürlükte, yüksek parlaklıkta ekran üretmek mümkün hale gelir.

LED Ekranların Avantajları

LED ekranların kullanımı, teknolojideki gelişmeler ve düşen maliyetlerle beraber son yıllarda hızlı bir şekilde artmaya başlamıştır. Bunun öncelikli sebeplerinden biri de LED ekranların çok yüksek bir ışık gücüne sahip olması ve uzun süreli kullanım ömrü sunmasıdır. Standart projeksiyonlar ve diğer görüntüleme teknolojileri, özellikle açık hava ve gün ışığında yeterli parlaklık oranlarını sağlayamaz ve dolayısıyla yetersiz kalır. Dış mekanlarda sağlıklı bir görüntü alabilmek için minimum 4500 cd/m2 ışık gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. LED ekran ise 10000 cd/m2 ışık güçlerine ulaşabilir ve öğlen güneşi altında bile net ve parlak görüntü sağlayabilir. Ayrıca bunu geleneksel ekranlara göre 10 kat daha az güç tüketimi ile yaparken minimum 50.000 saat kullanım ömrü sunar. LED ekranlar dayanıklı yapılarıyla olumsuz hava koşullarına, yağmura ve toza karşı yüksek mukavemet gösterir. 

Kitlelere Ulaşmanın En Etkili Yolu

İletişim dünyasında son yıllarda yaşanan hızlı gelişim, şirketlerin pazarlama departmanlarının reklam politikalarının da teknolojik ilerlemeler doğrultusunda dönüşümüne sebebiyet vermiştir. Firmalar sundukları ürün ve hizmetlerini hedef kitle ve pazarlara en etkili şekilde ulaştırmak için görsel iletişim sanatlarını etkin bir şekilde kullanmaya başlamış, yüksek çözünürlüklü görsellerin yanı sıra reklam ve tanıtım videoları ile de olabildiğince fazla kişiye ulaşmayı hedeflemişlerdir. Bu noktada LED ekran satış ve LED ekran kiralama hizmetleri önemli rol oynamaya başladı. İşlek caddelere, binalara, insan trafiğinin yoğun olduğu meydanlara, büyük avmlerin dış cephe ya da iç alanlarına; konser, açılış, davet gibi yüksek katılımın olduğu organizasyonlara yerleştirilen dev LED ekranlar etkili bir iletişim imkanı sunmaktadır. Teknik prodüksiyon ekipleri ile beraber sunulan ürün ve hizmete uygun olarak projelendirilen çözümlerle her bütçeye uygun LED ekran planlaması yapılabilir.

İhtiyaca Uygun Projelendirme

LED ekran satış hizmeti sunan firmalarda proje ve teknik prodüksiyon ekipleri ihtiyacın projelendirilmesinde firmalara destek sağlar. LED ekranların kullanım alanlarına, müşterinin beklentilerine ve bütçeye göre kullanılacak ekipmanlar belirlenir. Proje oluşturulurken dikkat edilecek pek çok önemli nokta bulunmaktadır. Ekran büyüklüğü ve bakış açısına göre belirlenecek ekran çözünürlüğü, açık veya kapalı alan kullanımın durumuna göre seçilecek ekran parlaklığı, taşıyıcı konstrüksiyon, sürücü, güç kaynağı ve soğutucu gibi teknik bileşenlerin doğru şekilde belirlenmesi için teknik prodüksiyon ve proje ekiplerinden destek almak son derece önemlidir. Ayrıca satış ve kiralama sonrası verilen teknik destek hizmeti de dikkat edilecek önemli unsurların başında gelmektedir.

Davet, fuar, açılış, konser gibi organizasyonlarda kısa dönem LED ekran kiralama hizmetleri tercih edilirken mağaza ve showroom gibi uzun dönem kullanımlarda LED ekran satış hizmetleri daha fazla tercih edilmektedir. Firmalar dönemsel LED ekran kiralama hizmetlerinden faydalanarak farklı pazarlarda ürün ve hizmetlerinin tanıtımlarını etkili şekilde daha düşük maliyetlerle gerçekleştirebilir. LED ekran kiralama hizmetlerinden faydalanacak firmaların bu konudaki referansları, firmalar için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardandır.